Turistická oblast VRCHA a okolí

Vítejte v turistické oblasti VRCHA

patron Vršáček patron Bělinka

Jako v zrcadle Orlických hor v jihozápadní části rychnovského regionu se v nížinné části Orlické tabule rozprostírá mírně zvlněná oblast Vrcha. Oblast protkána množstvím potůčků a říček nabízí nezapomenutelný výhled nejen na Orlické hory, ale také Krkonoše s nejvyšší horou Sněžkou. Ve výšce 413 m.n.m. se nad zalesněným údolím Dřížná, s poklidným poutním místem kaplí Panny Marie Lurdské, tyčí rozhledna Osičina. Z ní pak dokončíme a rozšíříme výhled o Kralický Sněžník, Železné hory i Kunětickou horu.

Mapa Královehradeckého kraje s vyznačenou oblastí VRCHA.

Oblast Vrcha spojuje jedenáct obcí rychnovského regionu (DSO Vrchy a Svazek obcí Dolní Bělá), který je vyhledáván i pro pětici dochovaných šlechtických sídel (zámek v Rychnově nad Kněžnou, Častolovicích, Doudlebách, Kostelci nad Orlicí a v Opočně). Některé šlechtické rody coby majitelé se dochovanými památkami nesmazatelně zapsaly do života těchto obcí.

Malebná mírně zvlněná oblast Vrcha je jako stvořená nejen pro turistický výlet, ale sítí cyklotras i pro rodinnou vyjížďku na kole.

Obálka tištěné publikace.

Publikace o regionu Vrcha a okolí

Od dubna 2006 propaguje turistickou oblast Vrcha také tištěná publikace. Na 40 stranách se postupně představuje všech 11 obcí Dobrovolného svazku obcí Vrchy a svazku obcí Dolní Bělá. Praktický A5 formát s řadou fotografií a informací o životě v regionu doplňují i užitečné rady na výlety. Publikace je užitečným průvodcem po kraji kolem Osičinské rozhledny a je k dostání v každém informačním centru rychnovského regionu a na obecních úřadech jednotlivých obcí.

Mapy pomůžou a napoví

Pro snadnější orientaci najde turista v každé obci informační tabuli se stručnou historií obce a fotografiemi zajímavých objektů. Na podrobných mapách je zachycen aktuální stav cyklostezek v regionu.